News
Janku, będziemy pamiętać… (2 maja, 2019 2:35 pm)
Szansa na sukces? (8 kwietnia, 2019 1:57 pm)
Urząd, kury i mury (29 marca, 2019 3:35 pm)
Krytyka i samokrytyka (28 marca, 2019 4:02 pm)
Oczy szeroko zamknięte (7 lutego, 2019 10:20 pm)
2019-04-08 - Szansa na sukces

Szansa na sukces?

8 kwietnia 2019
Comments off
1107 Views

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. Popieram go ponieważ sam miałem być tzw. pedagogiem i uczyć w szkole. Na szczęście dla uczniów nic z tego wyszło. Mimo to doskonale zdaję sobie sprawę dlaczego akurat ta grupa zawodowa postanowiła upomnieć się o swój honor. Tak, właśnie honor, bo pieniędzy i tak nie będzie. Najwyżej jakiś ochłap na odczepnego. Polityka jest bezwzględna niezależnie od rządzącej opcji, a finansowo korzystają  tylko ci najmocniejsi. Szkoda tylko, że to oni dostają resztki z pańskiego stołu, i to nie wszyscy. Że niby dlatego iż państwo nie ma pieniędzy!? Totalna bzdura. Każda władza ma kasę, tylko dzieli ją pod swoje polityczne potrzeby. Zawsze uważałem, że policjanci, którzy mają dbać o nasze bezpieczeństwo zarabiają za mało. I to się nadal nie zmieniło. Tak samo pielęgniarki. Wiele od nich zależy w kwestii naszego zdrowia. Wojsko, strażacy i wszyscy inni też powinni być godziwie opłacani. Ale kariera tych wszystkich zawodów rozpoczyna się już w przedszkolu i jest zależna od nauczycieli podstawówki, byłego gimnazjum, szkoły średniej. A Oni zostali sprowadzeni do dna zawodowych aspiracji poprzez uwłaczające swojej godności płace. Osiemnaście godzin tygodniowo, ferie, wakacje czy mityczna Karta Nauczyciela to fikcja. Rzeczywistość wygląda inaczej.

Nie wierzyłem, że w Janowie Lubelskim strajk dojdzie do skutku. Pierwszego dnia czynnie zaprotestowała kadra z podstawówki „Trójki” i część LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza. Belfrzy z „Witosa” i ZS Technicznych pozostali bierni. Podstawówki w Białej, Momotach i Łążku również. Po południu okazało się, że „zawodówka” z Ogrodowej  przyłączy się do protestu we wtorek. Przedszkola nie strajkowały, ale akurat tutaj można im wybaczyć.

Prezydent Trzaskowski w Warszawie i inni włodarze różnych miast pofatygowali się do strajkujących. W Janowie o tym nie słyszałem. Pewnie dlatego, że uznali strajk za mało nośny medialnie. Fakt, taki był pierwszy dzień. Ale powinni pamiętać, że z upływem czasu każdy nabiera doświadczenia w tym co robi.

zn