News
Janku, będziemy pamiętać… (2 maja, 2019 2:35 pm)
Szansa na sukces? (8 kwietnia, 2019 1:57 pm)
Urząd, kury i mury (29 marca, 2019 3:35 pm)
Krytyka i samokrytyka (28 marca, 2019 4:02 pm)
Oczy szeroko zamknięte (7 lutego, 2019 10:20 pm)
2014-05-26 ksiazka

Bruksela i Janów?

26 maja 2014
Comments off
1190 Views

Jeszcze wiele się może zmienić. Trwa liczenie głosów. Rano było prawdopodobne, że z naszego okręgu do Parlamentu Europejskiego wejdą trzej politycy – Michał Kamiński z PO, Mirosław Piotrowski z PiS oraz Krzysztof Hetman z PSL. Można uznać, że frekwencja była niezła, a zdecydowana przewaga PiS-u do przewidzenia. Trochę zaskakuje słaby wynik SLD, ale za to ciekawy jest wyborczy sukces PO, która w Janowie zaczyna być coraz bardziej aktywna.

Czy wybory do Europarlamentu mogą coś zmienić w naszym mieście? Możliwe, chociaż i tak ostateczny głos będziemy mieli my sami. Mimo to, warto wziąć pod uwagę różne warianty. Ewentualny wyjazd do Brukseli marszałka Krzysztofa Hetmana automatycznie spowoduje przetasowania w lubelskim PSL. O ile Hetman do Janowa przyjeżdżał chętnie i często, to nie wiadomo jak zachowa się nowy marszałek i kto nim będzie. To o tyle ważne, że we władzach miasta PSL nie ma nic do powiedzenia. Mając na uwadze bliskie już wybory samorządowe, wiadomo, że każda partia będzie wspierać swoich. Tak więc PSL nie będzie miało żadnego interesu pomagać obecnym włodarzom.

Jeszcze ciekawiej wygląda sprawa z profesorem Mirosławem Piotrowskim z PiS, który jest już pewniakiem. On również bywa częstym gościem w Janowie, ale ostatnio był raczej gościem dla niektórych kłopotliwym. Kiedy okazało się, że to nie on będzie Jedynką na liście do PE, sympatie wielu naszych miejscowych polityków i samorządowców zostały ulokowane w innym kandydacie. No i teraz głupio. Tym bardziej, że janowski PiS jest wyraźnie podzielony. Jeżeli Piotrowski nie zapomni jak go potraktowano, to może się okazać, że ludzie z nim związani będą mieli większy wpływ na budowanie list wyborczych do wyborów lokalnych, a potem parlamentarnych. A to może zachwiać dotychczasowym układem sił. Pożyjemy, zobaczymy.

Od jutra całkiem wracamy na nasze janowskie podwórko. W piątek odbyła się sesja Rady Miejskiej. Krótka, ale ciekawa. Dowiecie się znowu czegoś o powodzi, o tym, że Janów jest jak Nałęczów, kto jest opozycją w Radzie, a kto ma pretensje, że go za opozycję nie uważają. No i kolejny hit! Czy będziemy mieli…peryskop?

zn

PS. Skoro prof. Piotrowski znowu będzie europosłem, to może zwiększyć dostępność do jego książki. Zawsze warto wiedzieć kto i jak nas reprezentuje.

Z ostatniej chwili! Kamiński i Hetman mogą nie zostać Europosłami. Czekamy na oficjalne wyniki.