News
Janku, będziemy pamiętać… (2 maja, 2019 2:35 pm)
Szansa na sukces? (8 kwietnia, 2019 1:57 pm)
Urząd, kury i mury (29 marca, 2019 3:35 pm)
Krytyka i samokrytyka (28 marca, 2019 4:02 pm)
Oczy szeroko zamknięte (7 lutego, 2019 10:20 pm)
2014-05-27 wieza

Peryskop w górę? A drzewa rosną…

27 maja 2014
Comments off
1081 Views

Czy w Janowie powstanie Podwodne Studium Marynarki Wojennej dla dzieci i młodzieży, czy raczej Zaawansowany Ośrodek Obserwacji Międzygwiezdnych? Decyzja jeszcze nie zapadła, chociaż lokalizacja już jest. Wprawdzie w takiej sprawie konieczne są społeczne konsultacje i referendum to jednak wyboru dokona się w mniejszym gronie.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej jednym z tematów, który wzbudził niejakie poruszenie wśród radnych był… peryskop. Tak. Też byłem zdziwiony, bo jakby nie patrzeć, nawet po remoncie janowski zalew nie nadaje się na bazę okrętów podwodnych. Dopiero po chwili okazało się, że wcale nie chodzi o peryskop, a o wieżę. A właściwie o to, że wieża jest za niska, czyli za krótka, żeby coś z niej widzieć. I to chyba jakieś około sześć metrów. Niby nic. Ale któryś z wykonawców przeoczył te sześć metrów i mamy kłopot. Przede wszystkim widokowy. Bo po co nam wieża widokowa, z której nie ma żadnych widoków. Ta miała być wieża na miarę naszych możliwości i górować nad innymi wieżami. Niestety, aby „górowała” trzeba dodatkowych pieniędzy. W jednej wersji ok. 200 tys., w innej – ok. 250 tysięcy. A my nie mamy. Do rozważenia jest więc inny pomysł. Właśnie peryskop. Rozwiązanie u nas jeszcze nie sprawdzone, ale niezwykle nowatorskie. Wprawdzie nikt na razie nie powiedział jak peryskop będzie działał, co da się przez niego zobaczyć i ile osób naraz będzie mogło patrzeć, ale już można sobie wyobrazić długie kolejki do okularów danego peryskopu. (W nocy będzie zapewne dostępna wersja z noktowizorem). Czy peryskop będzie tańszy niż dobudowanie brakującej części wieży też nie wiadomo. Jedno jest pewne. Coś z tym trzeba zrobić, bo wstyd. Tym bardziej, że do końca nie wiadomo kto zawinił. Projektant, wykonawca, nadzór budowlany, czy niedopatrzenia przy odbiorze? Może nikt. Dlatego radni muszą się dobrze zastanowić czy chcą teraz wyłożyć pieniądze na podwyższenie wieży czy na ów peryskop. A może zostawić to tak jak jest?

Gorzej, że sprawy nie rozwiąże ani dobudowanie brakującego fragmentu, ani nawet peryskop. Jak celnie zauważył jeden z rajców – drzewa rosną i za jakiś czas znowu będzie kłopot. Co racja to racja.

Do innych, równie istotnych spraw poruszanych podczas obrad wrócimy jutro.

zn

fot. Wieże jakie są każdy widzi. I o co ten cały problem?