News
Janku, będziemy pamiętać… (2 maja, 2019 2:35 pm)
Szansa na sukces? (8 kwietnia, 2019 1:57 pm)
Urząd, kury i mury (29 marca, 2019 3:35 pm)
Krytyka i samokrytyka (28 marca, 2019 4:02 pm)
Oczy szeroko zamknięte (7 lutego, 2019 10:20 pm)
2014-06-04 TAK SIE NIE ROBI FOT 002

Lepiej tak nie robić! Dmuchać na zimne!

4 czerwca 2014
Comments off
1152 Views

Zbliżają się tegoroczne Dni Janowa. Jak informuje kolorowy plakat przez trzy dni, od 13-do 15 czerwca na zalewem każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Oczywiście, zgodnie z tradycją większości polskich festynów, największe atrakcje zaplanowane są na niedzielę. Ze szczegółami możecie zapoznać się sami.

Osobiście kilka razy przeczytałem program Dnia Janowa oraz wszystko inne co znajduje się na plakacie. No i trochę mnie zmroziło kiedy doszedłem do Sponsorów. Głównym jest Hewalex. Następni to Klimosz Inżynieria Ciepła, janowski Powiatowy Bank Spółdzielczy i Hotel DUO SPA. Niby wszystko w porządku. Jeżeli ktoś daje pieniądze na taki cel, to ma prawo umieścić swoje logo. Tylko że moje zaskoczenie wynika z czegoś zupełnie innego. Główny sponsor, czyli firma Hewalex oraz Klimosz Inżynieria Ciepła są powiązane z Janowem i Urzędem Miasta poprzez realizację projektu „Eko-Energetyczny Janów Lubelski” wartego, o ile pamiętam, ponad dziewięć milionów złotych dotacji. I teraz obie firmy występują w roli sponsorów Dni Janowa.

Nie znam Umowy Sponsorskiej, ale możecie mi wierzyć – Lepiej tak nie robić! Takie związki rodzą naprawdę różne pytania. Nieważne jest również to, że sponsoring dotyczy imprezy miejskiej. Trzeba dmuchać na zimne. Nawet nieskazitelne intencje i najlepsi prawnicy obu stron mogą nie wystarczyć, jeżeli ktoś będzie złośliwie chciał się przyczepić do związku firm z realizowanym przez Gminę wielomilionowym projektem a sponsorowaniem imprezy miejskiej. Nie życzę tego żadnej władzy samorządowej.

Powszechna od kilkunastu lat praktyka organizowania bezpłatnych, masowych imprez przez samorządy sprawiła, że tak zwana „kultura” niezwykle staniała. Wszyscy po prostu oduczyli się za cokolwiek płacić. Zastanówcie się ilu ludzi w Janowie poszłoby na koncert Zakopowera gdyby musiało wyłożyć np. 30 złotych za bilet. Stąd właśnie biorą się problemy finansowe domów kultury, które mają trudności ze sprzedaniem imprez biletowanych. Zresztą po co wydawać pieniądze, skoro miasto i tak zapewnia darmową „rozrywkę i kulturę”. Czy nie wiemy, że w znacznej części za nasze pieniądze, ale niekoniecznie z naszymi oczekiwaniami. Reszta pochodzi od Sponsorów. Tyle. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze na Dni Janowa.

zn