News
Janku, będziemy pamiętać… (2 maja, 2019 2:35 pm)
Szansa na sukces? (8 kwietnia, 2019 1:57 pm)
Urząd, kury i mury (29 marca, 2019 3:35 pm)
Krytyka i samokrytyka (28 marca, 2019 4:02 pm)
Oczy szeroko zamknięte (7 lutego, 2019 10:20 pm)
2018-06-19 - Stówka dla Prezesa

„Stówka” dla Prezesa

19 czerwca 2018
Comments off
920 Views

Nie było zaskoczenia. Wtorkowa sesja Rady Miejskiej była przewidywalna jak „Wiadomości” publicznej TVP. Niezależnie od ustroju. Najważniejsze punkty obrad dotyczyły absolutorium dla burmistrza Krzysztofa Kołtysia za 2017 rok oraz jego nowego wynagrodzenia po ogłoszeniu przez Prezesa Kaczyńskiego, że „ma być skromnie” i 20 procentowej obniżki pensji dla prezydentów, burmistrzów i wójtów (dobrze, że nie sołtysów) i samorządowców wszelkiej maści.

Absolutorium i sprawozdania finansowe przegłosowano jednogłośnie na Tak. I dobrze, bo to w końcu ci sami radni podejmowali decyzje co burmistrz może, a czego nie. Zresztą Regionalna Izba Obrachunkowa ma od dawna w poważaniu kto i na co wydaje kasę. Liczy się tylko to, czy mieści się w paragrafach.

Za to sprawa wynagrodzenia Burmistrza ma inny wymiar. Prezes kazał i posłowie PiS podnieśli rękę i przycisnęli przycisk, żeby Kołtysiowi zabrać 20 procent wynagrodzenia. Problem w tym, że burmistrzowi płacimy z naszych pieniędzy i niech się nikt w to nie wtrąca. To nasza kasa. A tak wyszedł cyrk. Na tym co uchwaliła sejmowa większość burmistrz Kołtyś stracił około….sto złotych. Jak to się ma do 20. proc. zapowiedzianych przez Prezesa Jarosława Kaczyńskiego? Może został oszukany? Księgowość potrafi jednak zdziałać cuda. I teraz, zgodnie z prawem, burmistrz zarabiał będzie na nowych zasadach:

  • wynagrodzenie zasadnicze – 4 800 PLN
  • dodatek funkcyjny – 2 100 PLN
  • dodatek specjalny – 2 760 PLN
  • dodatek za staż pracy – 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego – 960 PLN

czyli łącznie – 10 620, 00 PLN

Oczywiście, jak na Janów to duże pieniądze. Pomijając tzw. biznes, mało kto tyle dostaje. Ale przypomnę, że cztery lata temu promowany na blogu janow24.eu kot Laluś odmówił w ostatniej chwili startowania w wyborach na burmistrza, ponieważ zaproponowano mu bardziej eksponowane stanowisko prezesa Zjednoczonych Kotów Europy.

Akurat mnie taka pensja niezbyt szokuje. Zastanawiam się bardziej nad wizerunkiem PiS-u w Janowie. Dali Prezesowi „stówkę”. Jeżeli członkowie partii takie rozwiązanie akceptują to znaczy, że są przeciwni jego woli. A to już poważna sprawa.

zn