News
Janku, będziemy pamiętać… (2 maja, 2019 2:35 pm)
Szansa na sukces? (8 kwietnia, 2019 1:57 pm)
Urząd, kury i mury (29 marca, 2019 3:35 pm)
Krytyka i samokrytyka (28 marca, 2019 4:02 pm)
Oczy szeroko zamknięte (7 lutego, 2019 10:20 pm)
2018-07-02 - Chrystus przy rondzie 01

Chrystus przy rondzie

2 lipca 2018
Comments off
803 Views

Jednym z tematów ostatniej sesji Rady Miejskiej była sprawa lokalizacji nowego pomnika Chrystusa Króla, który ma powstać z inicjatywy środowisk parafialnych. Proponowana lokalizacja to kawałek trawnika przy rondzie na zbiegu ulic Zamoyskiego, Wojska Polskiego i Bohaterów Porytowego Wzgórza. To naprzeciwko restauracji Myśliwska i przy pierwszym bloku na Wojska Polskiego. Tam gdzie są te duże reklamy na ścianach. Od 2008 stoi w tym miejscu niewielki kamień z małą tabliczką upamiętniającą intronizację Chrystusa.

Przysłuchiwanie się wypowiedziom i obserwacja radnych była wielce pouczająca. Nie mam nic przeciwko pomnikom, ani tym słusznym ani niesłusznym bo mówią o naszej historii. Tylko, że równie ważne jaki to pomnik powinno być gdzie stoi. A już szczególnie monumenty związane z aspektami religijnymi. Może nie mam się prawa w tej kwestii wypowiadać, ale miejsce zarówno ze względów estetycznych jak i praktycznych jest fatalne. Duży ruch samochodów, brak placu na większe uroczystości i ogólne otoczenie kompletnie do takiego pomnika nie pasują. Tymczasem niemal wszyscy radni milczeli jak zaklęci. W końcu wybory już blisko. Wyłamał się tylko Ryszard Majkowski proponując zastanowienie się nad alternatywną lokalizacją. Głosów poparcia, ani chęci do dyskusji nie słyszałem. Za to co innego jak najbardziej tylko, że mało merytorycznego. Pani przewodnicząca RM Ewa Janus odkryła, że – „Sacrum w Kościele to bardzo ważna sprawa”. Z tym to nawet ateiści muszą się zgodzić. Z kolei radny Lech Wronka stwierdził, że –„idea jest słuszna…”. Aż się chce dodać za klasykiem – „…tylko ludzie zawiedli”. Z kolei radny Andrzej Łukasik zauważył, że „pomnik powinien być większy”. Bardzo słuszna uwaga. A co to, Janów gorszy od Świebodzina, czy jakiegoś Rio de Janeiro? Najbardziej konkretny był burmistrz Kołtyś, który zadeklarował, że „miasto” pomoże w przygotowaniu otoczenia pomnika przy rondzie. A co miał powiedzieć? Uchwałę lokalizacyjną przyjęto.

Ciekawe ilu ludzi pamięta, że Janowie już jest jeden pomnik Chrystusa Króla. I na dodatek stoi w bardzo urokliwym miejscu. To pomnik przy Stokach. Tyle tylko, że powstał za czasów burmistrza Janusza Basiaka uważanego za „komucha”. Mimo to był uroczyście poświęcony więc nie można go „zdekomunizować”.

zn