News
Janku, będziemy pamiętać… (2 maja, 2019 2:35 pm)
Szansa na sukces? (8 kwietnia, 2019 1:57 pm)
Urząd, kury i mury (29 marca, 2019 3:35 pm)
Krytyka i samokrytyka (28 marca, 2019 4:02 pm)
Oczy szeroko zamknięte (7 lutego, 2019 10:20 pm)
2018-07-16 - Jak zyc bez pomnika 02

Jak żyć bez pomnika?

16 lipca 2018
Comments off
824 Views

W Kraśniku odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar smoleńskiej katastrofy. Był premier Morawiecki, ktoś z kancelarii Prezydenta RP, minister Jacek Sasin, posłowie i senatorowie, przedstawiciele różnych środowisk i partii, samorządowcy, oficjalna delegacja z Janowa Lubelskiego oraz kilka tysięcy rolników. To plantatorzy malin, porzeczek, agrestu i ogólnie rzecz biorąc owoców miękkich. Również z naszego powiatu. Nie przyjechali na odsłonięcie pomnika. Byli, żeby przy tej okazji zapytać premiera dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze jak sam głosi. Dlaczego kilogram malin kosztuje w skupie 1.70 zł, co jest dużo poniżej kosztów produkcji. Wyły syreny, trąbki, były transparenty, okrzyki o „złodziejach”. Przemówienia premiera nie było słychać. Został wygwizdany. W tym czasie kolejka do złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem stała bardzo cierpliwie.

Delegacja z Janowa była w najsilniejszym składzie. Burmistrz Krzysztof Kołtyś, wiceburmistrz Czesław Krzysztoń i piękny wieniec. Chyba gdzieś przemknął w tłumie VIP-ów poseł Jerzy Bielecki, ale nie jestem pewien. Wieniec po mszy doniósł wiceburmistrz, co zajęło sporo czasu bo parking był dość daleko. A potem zdarzyło się coś przykrego. Prowadzący uroczystość zakończył odczytywanie kto składa kwiaty i delegacja janowska razem z innymi zrobiła to anonimowo. Kto wiedział skąd są to wiedział, ale premier niekoniecznie. I tutaj naszła mnie refleksja.

Podczas ostatniej sesji RM rozmawiano o lokalizacji pomnika Chrystusa Króla w Janowie. Ma być ustawiony przy rondzie ulic Zamoyskiego i Wojska Polskiego naprzeciw hotelu i restauracji „Myśliwska”. To z różnych względów fatalne miejsce o czym już pisaliśmy. Nawet radny Ryszard Majkowski odważył się o tym powiedzieć. W Kraśniku pomnik stoi vis a vis kościoła. Wprawdzie mieszkańcy pobliskich bloków mają w tej sprawie podzielone zdania, ale nas to nie dotyczy. Zastanawia co innego. Dlaczego w Janowie nie ma jeszcze komitetu budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego? A co? My gorsi od Kraśnika? Panie burmistrzu Krzysztofie i wice- Czesławie – jak żyć bez pomnika?

zn