News
Janku, będziemy pamiętać… (2 maja, 2019 2:35 pm)
Szansa na sukces? (8 kwietnia, 2019 1:57 pm)
Urząd, kury i mury (29 marca, 2019 3:35 pm)
Krytyka i samokrytyka (28 marca, 2019 4:02 pm)
Oczy szeroko zamknięte (7 lutego, 2019 10:20 pm)
2018-10-15 - Dwunastu małych Burmistrzów

Dwunastu małych Burmistrzów

15 października 2018
Comments off
867 Views

Kandydat jest tylko jeden. Kolejny raz rodzi to całkiem niezdrową sytuację w janowskiej demokracji, bo wszystkim wydaje się, że już wygrał przed wyborami. Niekoniecznie. O tym na końcu. Chodzi o coś innego. Nasz od lat Kochany Burmistrz Krzysztof Kołtyś został zaprezentowany przez posła Jerzego Bieleckiego jako kandydat na nowego Kochanego Burmistrza Janowa. W końcu są z jednej partii i nikogo to nie dziwi. Ale wypada o tak wiekopomnej decyzji poinformować wszem i wobec wszystkich wyborców. I tu jest wyborczy dramat. W przypływie gminnej odpowiedzialności wyborczej i lokalnego patriotyzmu postanowiłem znowu obejrzeć plakaty i banery Naszych/Waszych kandydatów do wszystkiego do czego można w najbliższą niedzielę startować. I Burmistrz Krzysztof Kołtyś mną wstrząsnął. Negatywnie.

Przejeżdżając rano ulicą Zamoyskiego rzuciły mi się w oczy przyczepione na latarniach marnej jakości PLAKACIKI formatu ok. A4 z luzackim zdjęciem Kołtysia trzymającego marynarkę na ramieniu i hasłem pod logiem PiS-u – Nasza gmina, moja pasja. Zdjęcie fajne, ale start z takimi plakatami na głównej ulicy miasta to pewien nietakt w stosunku do wyborców, którzy kościołowe marynarki kupują na dekagramy w „szmateksie”. A może to zwykłe skąpstwo Kandydata  poparte przekonaniem, że i Tak na Mnie Zagłosują? Inne Komitety bardziej się starają. Jakieś banery, programy, obietnice. A tutaj tylko nudny „Raport kadencyjny” drukowany w podległej Panu Burmistrzowi „Gazecie Janowskiej” za nasze pieniądze. Jeżeli przed wyborami przyjdzie jakaś ulewa, to z plakatów zostanie miazga, a „Raport” nikogo obchodził nie będzie. Warto by się wykazać na przyszłość. Ale nie to jest najważniejsze.

Targany ciekawością i wyrzutami sumienia, z powodu wrodzonego lenistwa przejechałem się samochodem po Zamoyskiego. To być może przyszły deptak Janowa. Policzyłem ilu przyszłych „formatowo małych burmistrzów” na słupach walczy o to stanowisko dla Krzysztofa Kołtysia na kolejną kadencję. Z matematyki jestem słaby, ale wiecie ile plakatów Krzysztofa policzyłem na ul. Zamoyskiego?  Dwanaście! Jadąc od ronda,  na którym królują banery kandydata Stanisława Mazura do powiatu, aż do Kościoła przy upadłej mleczarni było osiem. Na słupach oświetleniowych.. I nikogo innego, chociaż w wielu innych wyborach to bardzo popularne miejsce. Z powrotem, od Kościoła do ronda, tylko cztery razy obecny burmistrz postanowił mnie znowu do siebie przekonać swoim wyglądem. Niewiele jak na  kolejną kadencję. Czyżby w Janowie wyborców już nie trzeba było do niczego przekonywać?

Mimo to jeszcze raz chcę burmistrzowi Krzysztofowi Kołtysiowi podziękować. Tuż przed wyborami doprowadził do tego, że żydowski cmentarz  przy ul. Wojska Polskiego ogrodzono taśmą i na grobach nie parkują tam samochody. To duży postęp. Dziękuję w imieniu tych, którzy takiej możliwości nie mają. Ale przecież Pan obejmie stanowisko po „starym” burmistrzu i coś będziemy musieli z tym zrobić.

zn

PS. Żeby było jasne dla wszystkich czytelników bloga janow24.eu. W najbliższą niedzielę wcale nie musimy wybrać burmistrza Janowa. Jeżeli jedyna kandydatura nie uzyska ponad 50 procent głosów – Za, to burmistrzem nie będzie. Nowego Burmistrza wybiorą nowi Radni. Czyli możecie wybrać na karcie do głosowania TAK lub NIE. Tylko ostrożnie z takim eksperymentem. Zawsze może być gorzej.