News
Janku, będziemy pamiętać… (2 maja, 2019 2:35 pm)
Szansa na sukces? (8 kwietnia, 2019 1:57 pm)
Urząd, kury i mury (29 marca, 2019 3:35 pm)
Krytyka i samokrytyka (28 marca, 2019 4:02 pm)
Oczy szeroko zamknięte (7 lutego, 2019 10:20 pm)
2018-11-13 - Janowska Niepodleglosc 01

Janowska Niepodległość

13 listopada 2018
Comments off
931 Views

Nie da się ukryć, że starostwo powiatowe postarało się w tym roku aby było lepiej i inaczej podczas obchodów rocznicy 11 Listopada. Jak na Janów wymyślili to całkiem nieźle. Na mszy nie byłem, żeby starych i nowych VIP-ów nie deprymować swoim aparatem i żeby nie musieli siedzieć jeszcze bardziej prosto niż siedzieli, o klękaniu nie wspominając. Z opowiadania wiem, że było jak zawsze, czyli przede wszystkim za długo. Przepraszam, była jedna istotna zmiana. Do pierwszego rzędu awansował całkiem świeży VIP janowski, czyli za chwilę radny wojewódzki Ryszard Majkowski. W jego przypadku to ogromny awans. Z ostatnich ławek kościelnych, gdzie zwykle siadywał przeniósł się pod sam ołtarz. Nawet burmistrz Kołtyś podobno siedział dopiero w drugim rzędzie. Boję się tylko, czy Majkowskiemu to nie zaszkodzi ponieważ już pod pomnikiem Piłsudskiego robił coś co przypominało tzw. Znak Pokoju. Widać ten moment na zdjęciu. Może się jednak mylę i było to prostu zwykłe przywitanie przypadkowych ludzi.

Pod pomnikiem też było wreszcie trochę inaczej. Przemówił TYLKO Starosta Grzegorz Pyrzyna. Nawet nieźle chociaż co do jednego fragmentu mam zastrzeżenia. Chodzi o te 50 lat PRL-u. Że to niby nie była Polska. Darujemy mu jednak bo nie jest historykiem. Hitem było to, że głosu nie zabrał poseł Jerzy Bielecki. Wprawdzie nie umie tak lekko mówić jak burmistrz Krzysztof Kołtyś, ale w ostatnim czasie znacznie poprawił swoją retorykę wzorując się na partyjnych kolegach. Mimo to posłowi należy się upomnienie. Ze swoją asystentką złożył kwiaty jako poseł. To fakt. Tylko, że mój znajomy spoza Janowa musiał się mnie dopytać z jakiej on jest partii. Wyjaśniłem. Więcej pytań nie było. I drugi powód upomnienia. Raczej mi nic nie umknęło więc może poseł wyjaśni dlaczego nie było wiązanki od janowskiego PiS? Czyżby elita partii zaspała tego dnia? No bo chyba ich na te kilka kwiatków jeszcze stać. A może uznali, że skoro brakuje delegacji Platformy Obywatelskiej to nie muszą.

Bezskutecznie czekałem na przedstawicieli janowskiej lewicy. SLD nie przyszło. Były a może i obecny przewodniczący Stanisław Mazur wystąpił pod wyborczym szyldem Wspólnoty Samorządowej. Szkoda, bo teraz nie ma już żadnej równowagi pomiędzy prawą a lewą stroną sceny politycznej. Na wysokości zadania stanęło natomiast PSL z Bartoszem Piechem na czele. Tym bardziej, że prawdopodobnie on dopilnował, żeby kwiaty były również złożone pod pomnikiem Witosa. Innych partii nie zauważono.

Według mnie podobnych uroczystości trzeba organizować więcej. Dlaczego? Bo każdy VIP podchodził po złożeniu kwiatów do skarbonki i wrzucał datek na renowację historycznych nagrobków na janowskim cmentarzu. Inaczej nie wypadało. I to jest z VIP-ów największy pożytek.

zn