News
Janku, będziemy pamiętać… (2 maja, 2019 2:35 pm)
Szansa na sukces? (8 kwietnia, 2019 1:57 pm)
Urząd, kury i mury (29 marca, 2019 3:35 pm)
Krytyka i samokrytyka (28 marca, 2019 4:02 pm)
Oczy szeroko zamknięte (7 lutego, 2019 10:20 pm)
2018-11-14 - Powrot Czlowieka z roza

Powrót Człowieka z Różą

14 listopada 2018
Comments off
783 Views

Cztery lata temu pisałem – To był prawdziwie mocny, patriotyczny akcent podczas obchodów Święta 3 Maja. Wśród wieloosobowych delegacji znalazł się człowiek, który sam postanowił uczcić Narodowe Święto. Niby każdy może złożyć kwiaty pod jakim chce pomnikiem, ale w Janowie po raz pierwszy zdarzyło się, że osoba ogólnie znana nie została przedstawiona z imienia i nazwiska bądź funkcji, którą oficjalnie pełni. Instytucja, którą na co dzień reprezentuje nie uznała za stosowne wysłać oficjalnej delegacji (może to i lepiej?), a partia, której był współzałożycielem ma teraz innych idoli. Zresztą, podobno teraz pod tą samą są nazwą dwie, a może i więcej różnych grup, którym chodzi o to samo ale mają inną wizję jak do tego dojść. Mimo wszystko, lepiej, żeby „bezimienny mieszkaniec” Janowa sam składał kwiaty…

To nie janowskie VIP-y i oficjalne delegacje mające w obowiązku „uczestniczyć” były najważniejsze podczas tegorocznego składania kwiatów 11 Listopada w trakcie uroczystości pod pomnikiem Piłsudskiego. Cztery lata temu, w maju 2014 roku, ruszał nasz blog janow24.eu. Pierwsze wpisy dotyczyły uroczystości 3 Maja organizowanej przez burmistrza Krzysztofa Kołtysia pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Były sztampowe. Kościół, defilada, przemówienie, hymn, kwiaty. Nuda. Wyłamał się z tego jedynie Andrzej Majkowski. (nie mylić z Ryszardem). Sam złożył różę. Jego tytułów i zasług dla Janowa wymieniał nie będę ponieważ mam nadzieję, że nadal jest moim przyjacielem i jeszcze nie raz pójdziemy razem. Szlakiem. Wtedy, 3 Maja, wystąpił przed pomnikiem Kościuszki. Bez partii, komitetu i innych temu podobnych rzeczy. Na blogu jest ponad 4 tys. wejść na ten wpis. Mniej więcej wiem jakie Andrzej ma poglądy. Inne niż moje. Ale to nigdy nie przeszkadzało nam, aby ze sobą rozmawiać. Robiliśmy niemożliwe to, co dzisiaj jest spłycone do zwykłych decyzji i faktur na poziomie średniego szczebla urzędników gminy (przepraszam, jeżeli Ci tym zaszkodzę). W wątpliwe dla mnie Święto Niepodległości 11 Listopada 2018 roku powrócił jako – Człowiek z Różą – I niech tak będzie.

zn

PS. Cztery lata temu tekst o „Człowieku z różą” był przez długi czas hitem bloga. Spróbujmy znowu dojść do tamtego sukcesu, a jeszcze raz pójdziemy razem Szlakiem Orlich Gniazd.